wtorek, 1 listopada 2016

Ślady polskie 2 - polscy lotnicy na brytyjskim cmentarzu wojskowym w Dürnbach

Jako że nie mamy w okolicy "własnych" grobów, wybraliśmy się dzisiaj na cmentarz w Dürnbach, gdzie, jak przeczytałam tutaj, spoczywają także polscy lotnicy z Dywizjonu 300  oraz Squadron 138 RAF (to ci, dla których zabrakło już miejsca w dywizjonach 300 i 301). W pierwszym podanym linku możecie poczytać dokładnie o operacjach powietrznych, w których brali udział oraz okolicznościach śmierci tych, którzy dzisiaj spoczywają u podnóża Alp.

Od strony drogi:
Informacja przy wejściu:
Groby polskie,choć rozproszone po całym cmentarzu,  łatwo je wyszukać po stożkowatych dachach, polskim orle i... świeczkach. Widać, ktoś już był przed nami, zresztą wychodząc, spotkaliśmy jeszcze dwie polskie rodziny, które właśnie przyjechały. Dopiero oglądając zdjęcia, zorientowałam się, że zrobiłam je, zanim zapaliliśmy każdemu Polakowi znicz.

Równe rzędy wojskowych grobów, widok na jesienne Alpy i w pobliżu muczą krowy. 

Ciekawostka - wszystkie nagrobki wykonano wg schematu brytyjskich cmentarzy wojennych, przy czym oznaczano pochodzenie i jednostkę. Wśród poległych dostrzegliśmy zarówno żołnierzy różnych jednostek Royal Air Force (piloci, mechanicy pokładowi, nawigatorzy itd.), jak i Kanadyjczyków, Australijczyków, Nowozelandczyków i żołnierzy z brytyjskich kolonii w Afryce i Azji. Krzyże, gwiazdy Dawida, symbole róznych religii z Indii czy Pakistanu. Niektóre nagrobki opisane jedynie lakonicznie "poległy, znany Bogu". Dürnbach leży na południe od Monachium, w pobliżu jeziora Tegernsee. Będąc na wycieczce, warto zboczyć z głównej drogi i odmówić "Wieczny odpoczynek" nad grobami tych, którzy walcząc o wolną Polskę, spoczęli na obcej ziemi.

1 komentarz: